Wspólna praca nad rozwojem innowacji w opiece zdrowotnej
Opieka zdrowotna jest sektorem, który nie ma sobie równych pod względem bezpośredniego kontaktu z życiem ludzi i pilnego reagowania na jego zagrożenie. Nasza branża staje jednak przed coraz większymi wyzwaniami, takimi jak zmiany demograficzne czy bezlitosna polityka cenowa, które zmuszają nas do nieustannego wprowadzania radykalnych zmian w naszych standardowych procedurach operacyjnych, aby świadczyć usługi na jeszcze wyższym poziomie dla pacjentów i lekarzy.
Firmy Baxter i Mayo Clinic niedawno ogłosiły nawiązanie współpracy badawczo-rozwojowej, której celem będzie opracowanie przełomowych technologii w dziedzinie opieki zdrowotnej. Naszym pierwszym celem jest zaspokojenie potrzeb pacjentów w zakresie leczenia chorób nerek, a w przyszłości rozwiązywanie również innych problemów zdrowotnych. Umowa ta jest ewenementem w działalności firmy Baxter.
Obecnie czerpanie korzyści z takiej współpracy nie jest zjawiskiem niespotykanym. Firmy z niemal każdego sektora aktywnie promują atmosferę współpracy między pracownikami, a w niektórych przypadkach nawet drobiazgowe porozumienia z zewnętrznymi podmiotami, aby stymulować kreatywne myślenie. Ale zakrojona na szeroką skalę i względnie niezobowiązująca współpraca między instytucjami w zakresie bardziej ambitnych przedsięwzięć może rodzić niejasności. Do głosu dochodzą potencjalne przeszkody, takie jak ograniczenia finansowe, prawa autorskie czy dobrze wszystkim znana biurokracja.
Jednak nic tak nie stymuluje ani nie jest sprawą życia i śmierci (dosłownie) jak innowacje w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Organizacje, którym zależy na wprowadzaniu radykalnych zmian, muszą być przygotowane do lawirowania między znanymi przeszkodami albo ich likwidacji, jeśli chcą uzyskać pewne zasadnicze korzyści:
MOCNE STRONY: Właściwe dobrane organizacje łączą swoje mocne strony w dążeniu do osiągania tego, co byłoby trudniejsze do osiągnięcia w pojedynkę. W tym przypadku niezwykle obszerne doświadczenie kliniczne, edukacyjne i badawcze Mayo Clinic łączy się z mocnymi stronami firmy Baxter, czyli doświadczeniem w zakresie działań badawczo-rozwojowych, produkcji i komercjalizacji.
SZYBKOŚĆ: Większe możliwości i szerszy zasób umiejętności oznacza złączenie obszernej wiedzy fachowej, która przyspiesza innowacje. W ratowaniu i podtrzymywaniu życia liczy się każda minuta.
DOSTĘP: Na tym skupiamy nasze działania: dostęp z pierwszej linii do innowacji, dzięki którym możemy zmieniać życie na lepsze. Współpraca wielu organizacji, której rezultatem jest zapewnienie szerokiego dostępu do nowych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej sprzyja wprowadzaniu istotnych zmian.
Nasza umowa z Mayo Clinic zapowiada się obiecująco, a jest ona jedną z wielu inicjatyw firmy Baxter w dziedzinie badań naukowych. Ta inicjatywa ma jedno najważniejsze przesłanie: Rozwój opieki zdrowotnej w złożonym i pełnym rywalizacji środowisku, z jakim mamy do czynienia współcześnie, oznacza, że stawka jest zbyt wysoka, aby samodzielnie wprowadzać zmiany. Niezbędna jest otwartość na wszystkie możliwości, jakie niesie tradycyjna praktyka, a także na wszystko to, co można znaleźć poza jej ograniczeniami, aby zapewniać opiekę na jeszcze wyższym poziomie.
— mówi Joe Almeida, Prezes zarządu i dyrektor generalny