Co jest siłą napędową rozwoju kariery? Branie przykładu z prezesa zarządu

Kilka tygodni temu spotkałem się z pracownikami zaangażowanymi w rotacyjny program rozwoju naszej firmy. Jest to grupa absolwentów o wysokim potencjale, którzy zdobywają doświadczenie w różnych rolach w wybranej dziedzinie — działaniach badawczo-rozwojowych, finansach, sprzedaży i innych — aby rozwijać swoje umiejętności zawodowe i kompetencje przywódcze. Innymi słowy są to utalentowani pracownicy, którzy tworzą przyszłość firmy Baxter.

Kontakt z energicznymi, młodymi profesjonalistami przypomina mi początki mojej kariery, kiedy to jako nowy pracownik samodzielnie rozwijałem swoją karierę w korporacji. W owym czasie zwracałem się do najwyższego kierownictwa z pytaniami, które usłyszałem również dzisiaj: Co Cię motywuje? Co zrobiłeś, aby przejść od punktu A do punktu B? Jakie są tajniki udanej kariery?

W zależności od sytuacji w swoich odpowiedziach mówiłem o wartościach, które uważałem za niezbędne dla skutecznego kierownika: myślenie strategiczne, wzgląd na różnorodność i umiejętność dostosowania się do zmian oraz poczucie humoru.

Niedawno zdałem sobie jednak sprawę, że jednej z wartości poświęcam nad wyraz dużo uwagi. Nazywa się ona wytrwałością, uporem, siłą napędową lub stawianiem na swoim. Jest to motywacja do nieustannego parcia naprzód i osiągania niezwykłych wyników, zwłaszcza wtedy, gdy na każdym kroku napotykamy na opór.

Jest to jednak coś innego niż parcie pod prąd jako firmowy buntownik. Chodzi o to, aby obrać taki kurs w obliczu wyzwań, aby realizować misję firmy i postępować zgodnie z jej wartościami.

Mam nadzieję, że wszędzie tam, gdzie pracujecie, będziecie działać w obrębie struktury i kultury, która umożliwi Wam osiąganie codziennych wyników z najwyższą skutecznością. Wtedy właśnie nastaje moment, kiedy zdacie sobie sprawę, że wiecie, o co chodzi i do głosu dojdzie inspiracja, a ciężka praca przyniesie nowe doświadczenia. Wyobrazicie sobie rozwiązanie, które może przynieść poprawę wyników, lub zauważycie okazję, z której warto skorzystać. Co sprawia, że takie momenty są dla Ciebie wyjątkowe? Jak radzisz sobie z oporem? Czy bronisz słuszności swoich przekonań? To są momenty zwrotne w Twojej karierze.

Misją firmy Baxter jest ratowanie i podtrzymywanie życia. Wszyscy pracownicy naszej firmy realizują tę misję. Jest też kilka osób, które dokładają wyjątkowych starań, aby codziennie wprowadzać iście rewolucyjne zmiany. Dla nich przeszkody są możliwościami. Rozwiązania tych osób napędzają rozwój naszej firmy, ale także rozwój ich samych.

Wiele jest dróg rozwoju kariery, a każda z nich znacznie różni się od pozostałych. Jednak dla mnie wytrwałość, jaką wykazujemy w działaniu poza oczekiwanymi standardami definiuje pełny potencjał każdego z nas.

— mówi Joe Almeida, Prezes zarządu i dyrektor generalny

Dowiedz się więcej na temat karier, które zmieniają życie oraz naszego zobowiązania do rozwoju osobistego i zawodowego.