Leczenie Nerkozastępcze

Leczenie nerkozastępcze polega na zastąpieniu lub wsparciu funkcji niewydolnych nerek. Wskazaniem do rozpoczęcia tego rodzaju terapii jest sytuacja, w której na skutek upośledzonej pracy nerek dochodzi do zagrożenia życia pacjenta w wyniku przewodnienia lub zatrucia toksynami zazwyczaj usuwanymi z moczem.

Niewydolność nerek

Nerki odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ich najważniejszym zadaniem jest usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. W sytuacji, gdy sprawność nerek jest obniżona, mówimy o ich niewydolności. Do niewydolnoś nerek może dojść w wyniku ostrego uszkodzenia lub przewlekłej choroby.

Ostre uszkodzenie nerek to gwałtowne pogorszenie się czynności nerek, spowodowane najczęściej ich nagłym niedokrwieniem lub zatruciem. Jeśli odpowiednio szybko rozpocznie się właściwe postępowanie terapeutyczne, możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności nerek w ciągu kilku tygodni.

Przewlekła choroba nerek prowadzi do powoli narastającej utraty funkcji nerek. Najczęściej przyczyną postępującego uszkodzenia nerek są takie przewlekłe choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek i przewlekłe zakażenia. 

Proces obniżania sprawności nerek w przewlekłej chorobie może trwać wiele lat. Odpowiednie leczenie może spowolnić utratę funkcji nerek, jednak choroba postępuje i z czasem dochodzi do schyłkowej niewydolności nerek, czyli takiego stanu, w którym konieczne jest leczenie nerkozastępcze.

Metody leczenia nerkozastępczegoW schyłkowej niewydolności wynikającej z przewlekłej choroby nerek konieczne jest stałe zastąpienie funkcji nerek, gdyż nie ma już szansy, aby wróciła ich sprawność. Dializoterapia i przeszczepienie (transplantacja) nerki to dwie metody leczenia nerkozastępczego stosowane w schyłkowej niewydolności nerek.

Transplantacja nerki polega na chirurgicznym pobraniu zdrowej nerki od dawcy żywego lub zmarłego i wszczepieniu jej biorcy, czyli pacjentowi choremu na schyłkową niewydolność nerek. Dializoterapia polega wykorzystaniu urządzenia nazywanego „sztuczną nerką” (hemodializa) lub skorzystaniu z naturalnych właściwości filtracyjnych otrzewnej – błony wyścielającej narządy jamy brzusznej (dializa otrzewnowa).

W ostrym uszkodzeniu nerek może pojawić się konieczność zastosowania tzw. ciągłej terapii nerkozastępczej (CRRT, z ang. Continuous Renal Replacement Therapy). Polega ona na oczyszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie w krążeniu pozaustrojowym. Krew jest pobierana i zwracana przez specjalny cewnik umieszczony najczęściej w dużej żyle. Leczenie jest ciągłe, gdyż pacjent podłączony jest do aparatu przez cały czas tj. tak długo, jak długo konieczne jest wsparcie pracy niewydolnych nerek. CRRT kończy się w momencie, gdy powraca funkcja nerek.

Dializoterapia

Dializoterapia pozwala usunąć z organizmu nadmiar płynu, niepotrzebne jony oraz toksyny mocznicowe w przypadku, gdy nerki nie radzą sobie z tymi zadaniami w stopniu zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nadmiar płynu i toksyny mocznicowe przemieszczają się z krwi do płynu dializacyjnego przez naturalną lub sztuczną błonę półprzepuszczalną.

W czasie hemodializy (HD) wymiana ta zachodzi przy pomocy „sztucznej nerki”, w dializatorze, pomiędzy krwią płynącą w krążeniu pozaustrojowym wewnątrz kapilar a otaczającym je płynem dializacyjnym. W dializie otrzewnowej (DO) płyn dializacyjny wprowadzany jest do jamy brzusznej, a oczyszczana jest krew przepływająca przez naczynia otrzewnej.

Dializa otrzewnowa

Otrzewna jest naturalną błoną wyścielającą jamę brzuszną. Jest bogato unaczyniona oraz półprzepuszczalna. Dzięki tym właściwościom może pełnić rolę filtra, przez który do płynu dializacyjnego zalegającego w jamie brzusznej przenika z krwi nadmiar wody i rozpuszczonych w niej toksyn mocznicowych. 

Dializoterapia otrzewnowa jest wykonywana przez pacjenta samodzielnie i polega na okresowym wprowadzaniu płynu dializacyjnego do jamy otrzewnej. Przed wpuszczenie do jamy brzusznej płyn jest ogrzewany do temperatury ciała. Płyn pozostaje w jamie brzusznej na czas potrzebny na przeniknięcie z krwi toksyn mocznicowych i nadmiaru wody. Następnie zużyty płyn jest odciągany i zastępowany świeżym płynem. Wymiany płynu dializacyjnego wykonywane są ręcznie lub automatycznie w zaplanowanych przez lekarza odstępach czasu.

Płyn dializacyjny jest wprowadzany do wnętrza jamy otrzewnej za pomocą niewielkiej, miękkiej, plastikowej rurki nazywanej cewnikiem otrzewnowym. Cewnik jest na stałe zakładany do brzucha, w trakcie nieskomplikowanego zabiegu chirurgicznego. Około 15-centymetrowy odcinek cewnika wystaje na zewnątrz brzucha i jest schowany pod ubraniem.

Metody dializy otrzewnowej

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło znaczenie dializy otrzewnowej i jest ona aktualnie stosowana jako metoda nerkozastępcza równoważna hemodializie. Krokiem milowym w rozwoju tej formy dializoterapii stało się opracowanie pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku metody ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO) oraz nieco później – automatycznej dializy otrzewnowej (ADO).

Ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa to metoda dializy, w której wymiany płynu dializacyjnego wykonywane są ręcznie, średnio 4 razy na dobę (w ciągu dnia co 4-5 godzin, z przerwą nocną ok. 8 godzin). Proces usuwania toksyn mocznicowych, nadmiaru płynów i elektrolitów odbywa się w sposób ciągły co naśladuje działanie nerek, które również pracują nieustannie. Stosowany w CADO płyn dializacyjny znajduje się w workach z tworzywa sztucznego. Zestaw zawiera worek ze świeżym płynem dializacyjnym, pusty worek na płyn wypuszczany z jamy otrzewnowej, na stałe połączone drenami.

Automatyczna dializa otrzewnowa jest odmianą dializy, w której wymiany płynu dializacyjnego wykonywane są przez specjalne urządzenie nazywane cyklerem. Cykler ogrzewa płyn dializacyjny i w zaprogramowanych odstępach czasu podaje go do jamy otrzewnej (po uprzednim odciągnięciu płynu zużytego). Aparat zazwyczaj podłączany jest na noc i pracuje podczas snu pacjenta co znacznie podnosi komfort życia pacjenta, który w ciągu dnia zazwyczaj nie musi już wykonywać żadnych wymian. Ta metoda dializoterapii jest szczególnie polecana dzieciom, gdyż umożliwia lepszy rozwój psychosocjalny i zapewnia  rodzicom pełen nadzór nad procesem leczenia.


Więcej informacji na temat dializoterapii otrzewnowej można znaleźć na stronie DializaDomowa.pl

Hemodializa

Aparaty do dializy


Aparat do dializy umożliwia prowadzenie terapii nerkozastępczej, monitoruje parametry terapii oraz wytwarza płyn dializacyjny i substytucyjny.
Artis
System  Artis wyposażony jest w systemy wspomagające monitorowanie terapii:
- ULTRAcontrol
- HEMOcontrol
- HEMOscan
- Diascan
Opcje terapeutyczne systemu Artis obejmują:
- hemodializę
- hemodiafiltrację online
- izolowaną ultrafiltrację

AK96
Aparat do hemodializ AK96 pozwala na prowadzenie zabiegów hemodializy w zakresie:

 • dializa dwuigłowa
 • dializa jednoigłowa
 • profilowanie sodu, wodrowęglanu oraz ultrafiltracji
 • izolowana ultrafiltracja

 

     

Dializatory

 

Dializatory Polyflux posiadają asymetryczną 3-warstwową strukturę błony Poliamix. Dostępne portfolio produktów umożliwia dobór odpowiedniego dializatora do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Polyflux L to dializatory niskoprzepływowe.

Polyflux H to dializatory wyskoprzepływowe dedykowane do zabiegów zarówno hemodializy jak i hemodiafiltracji.

Polyflux 2H i Polyflux 6H to dializatory przeznaczone dla pacjentów o niskiej masie ciała. Homogeniczny rozkład oraz geometria włókien pozwala na osiągnięcie optymalnego przepływu krwi i płynu dializacyjnego.

Evodial™

Evodial™ to pierwszy filtr do hemodializy wyposażony w błonę o strukturze hydrożelu opłaszczoną heparyną.  

 

Dostęp naczyniowy

Dostęp naczyniowy pozwala na prowadzenie zabiegów nerkozastępczych krążeniem pozaustrojowym, umożliwia przepływ krwi z naczynia oraz jej powrót. Istnieje kilka rodzajów dostępów naczyniowych: przetoka, graft naczyniowy, cewnik dializacyjny.

Oferujemy szeroką gamę cewników dializacyjnych umożliwiających prowadzenie zabiegów hemodializy, hemofiltracji oraz hemodiafiltacji.

Cewniki czasowe do krótkotrwałego wykorzystania:

 • GamCath Dolphin Protect nie posiada otworów bocznych, ich powierzchnia to kopolimer o mikrodomenowej strukturze, naśladującej naturalną powierzchnię komórek lub białek są to domeny hydrofilowe i hydrofobowe o wielkościach nm oraz powłoka z wbudowanymi atomami bizmutu.

Cewniki permanentne do długotrwałego wykorzystania:

 • GamCath EverFlow to cewnik wyspokoprzepływowy, nie posiadający otworów bocznych.
 • Pourchez RetrO cewniki posiadający oddzielane końcówki, zakładany metodą wstecznego tunelowania.

 

 

Igły do przetoki

Oferujemy szeroką gamę igieł do przetoki dla zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi podczas dializy. W asortymencie są również igły z zabezpieczeniem przed przypadkowym ukłuciem personelu Plume.

Igły Plume:

• Oś obrotowa z oznaczeniami według kodu barwnego
• Metalowa część igły wyszlifowana i powleczona silikonem
• Owalne oczko na igle tętniczej
• Atraumatyczna faseta o ostrych brzegach

 

Opatrunek uciskowy TipStop®

Opatrunek uciskowy TipStop został zaprojektowany, by zatrzymywać krwawienie po nakłuciu naczynia i w celu zapewnienia długoterminowej ochrony przetoki.

 

Koncentraty

 • BiCart®

Kapsuła BiCart jest głównym elementem systemu podawania płynu dializacyjnego. Jest to sucha, zamknięta korkiem kapsuła z wodorowęglanem.

 

 

 

 

 • SoftPac™

SofPac ™ to koncentrat A w rozcieńczeniu 1+44, dostępne w opakowaniu 3.5L. Szerokie portfolio dostępnych składów pozwala na dostosowanie składu płynu dializacyjnego.

 

Select System to koncentraty do dializ na które składają się następujące elementy:

 • BiCart Select® to dwie kapsuły, BiCart zawierający suchy wodorowęglan oraz SelectCart – kapsuła z chlorkiem sodu. Osobne dozowanie tych dwóch składników umożliwia precyzyjne profilowanie składu płynu dializacyjnego.
 • SelectBag One to koncentrat kwaśny w pojemnikach 1L pozbawiony w swoim składzie chlorku sodu, dedykowany do stosowania z BiCart Select.

 

 

 • SelectBag® Citrate to koncentrat do dializ z zawartością cytrynianu i bez dodatku octanów, zaprojektowany do stosowania w standardowej hemodializie i hemodiafiltracji.

Cytrynian jest naturalnym metabolitem dostarczającym w organizmie pacjenta zarówno materiału energetycznego, jaki i posiadający właściwości buforujące. Ponad to cytrynian jest antyoksydantem i antykoagulantem. Aktywacja procesu krzepnięcia i stres oksydacyjny prowadzą do nasilonej odpowiedzi zapalnej i są przez to czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów dializowanych. SelectBag Citrate stanowi alternatywę dla koncentratów z octanami.

 

Zaawansowane systemy uzdatniania wody

Najwyższa jakość wody do dializ to kluczowy element leczenia nerkozastępczego. Do produkcji płynu dializacyjnego, konieczne jest dostarczenie wody spełniające ściśle oeślone wymagania. Podczas terapii woda jest mieszana z koncentratami do dializ A i B w proporcjach kontrolowanych przez aparat, przez cały czas trwania zabiegu skład płynu dializacyjnego jest monitorowany. Krew pacjenta podczas terapii jest oddzielona od płynu półprzepuszczalną błoną dializatora.

W naszej ofercie znajdują się zaawansowane systemy uzdatniania wody umożliwiające automatyczną obsługę i ekologiczną (bez zastosowania środków chemicznych), zautomatyzowaną dezynfekcję całego systemu.

Najnowszym systemem uzdatniania wody jest jednostka WRO ROHH. System ten jest całkowicie automatyczny, opracowany w celu przygotowania i dystrybucji możliwie najczystszej wody do dializoterapii, ograniczając ingerencję operatora do minimum. Oczyszczanie odbywa się metodą dwustopniowej odwróconej osmozy.

Dezynfekcja za pomocą gorącej wody

WRO ROHH to system, który umożliwia przeprowadzenie w pełni zautomatyzowanej dezynfekcji gorącą wody zarówno wewnętrznej ścieżki płynu oraz membrany RO. Tryb „zintegrowanej dezynfekcji termicznej” oznacza zaprogramowaną i automatycznie dostarczoną dezynfekcję gorącą wodą do całego systemu wodnego, obejmując jednostkę RO, pętlę dystrybucji, linie przyłączeniowe i aparaty do dializ.

Terapia

Hemodializa (HD) polega na podłączeniu obwodu krwi pacjenta do dializatora za pomocą linii krwi. Aparat do dializy przygotowuje płyn dializacyjny z wody oraz koncentratów lub wykorzystuje gotowy płyn dializacyjny, jednocześnie kontroluje i monitoruje terapię wyłączając alarm aby powiadomić operatora w razie potrzeby. Dializator umożliwia transport cząsteczek na zasadzie dyfuzji przez membranę półprzepuszczalną. Membrana umożliwia usuwanie cząsteczek. Nadmiar płynu może zostać usunięty z ciała pacjenta za pomocą aparatu, za pomocą gradientu ciśnienia wytwarzanego przez aparat. Parametry terapii przepisuje lekarz, dobierając parametry takie jak czas leczenia, odpowiedni dializator, przepływ płynu oraz dawkę heparyny do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Hemodiafiltracja (HDF) jest techniką dializacyjną, która łączy dwa sposoby transportu przezbłonowego: dyfuzję i konwekcję. Podczas zabiegu HDF wymagane jest usuwanie konwekcyjne ultrafiltratu, w tym samym czasie podawana jest odpowiednia ilość płynów infuzyjnych (substytucyjnych) w celu kompensacji deficytu objętości osocza.

 

Oferta firmy Baxter obejmuje rozwiązania technologiczne i produkty pozwalające prowadzenie terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

- aparaty do dializ: AK96, Artis

- dializatory: Polyflux

- koncentraty

- ultrafiltry

- linie krwi

- środki do dezynfekcji

- systemy uzdatniania wody

- dostępy naczyniowe do dializ

Theralite to membrana z wysokim punktem odcięcia przeznaczone do leczenia pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

W przebiegu szpiczaka komórki nowotworowe produkują białko, które przedostając się do krwi i tkanek, co może prowadzić do niewydolności nerek.

Właściwości eliminacyjne błon syntetycznych w głównej mierze determinowane są wielkością i strukturą porów, filtr Theralite o punkcie odcięcia 45kDa pozwala na usuwania wolnych łańcuchów lekkich (FLC).

Ultrafiltr U9000™ jest elementem systemu podawania płynu dializacyjnego, którego główne zadania i cechy to:


• Oczyszczanie wody do dializy.
• Przygotowanie ultraczystego płynu dializacyjnego.
• Przygotowanie płynu substytucyjnego do bezpośredniej HDF/HF online w połączeniu z dodatkowym ultrafiltrem płynu substytucyjnego.

 

 

Ciągła terapia nerkozastępcza

Ciągła terapia nerkozastępcza (CRRT, z ang. Continuous Renal Replacement Therapy) jest leczeniem stosowanym w ostrym uszkodzeniu nerek w celu ciągłego usuwania substancji rozpuszczonych w surowicy lub usuwania nadmiaru płynów. Pozwala na powolne i izotoniczne usuwanie płynu, uzyskując lepszą tolerancję leczenia nawet u niestabilnych pacjentów we wstrząsie czy z przeciążeniem płynami. Terapię tę można przeprowadzać zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

CRRT najczęściej wykorzystywane jest na oddziałach intensywnej terapii. Zaprogramowaną terapię można modyfikować w dowolnym momencie dnia i nocy w celu bieżącego dostosowania do podlegającej szybkim zmianom sytuacji klinicznej pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek. Jest to leczenie z wyboru u pacjentów w stanie krytycznym, wymagających wsparcia funkcji nerek lub zapewnienia kontroli objętości płynów ustrojowych.

Metody CRRT

CRRT obejmuje szereg metod leczenia, wykorzystujących dostęp żylno-żylny (krew pobierana jest z żyły i zwracana do żyły po oczyszczeniu w dializatorze). Wybór rodzaju terapii zależy od potrzeb pacjenta oraz preferencji lekarza:

Powolna ciągła ultrafiltracja (SCUF) to usuwanie ultrafiltratu z małą prędkością, bez stosowania roztworu uzupełniającego. Celem jest uniknięcie lub leczenie przeciążenia płynami, gdy usuwanie produktów przemiany materii lub korekta pH nie są konieczne.

Ciągła hemofiltracja żylno-żylna (CVVH) to ciągłe konwekcyjne usuwanie produktów przemiany materii (małe i duże cząsteczki) z użyciem roztworu uzupełniającego. pH ulega zmianie pod wpływem bufora zawartego w roztworze uzupełniającym.

Ciągła hemodializa żylno-żylna (CVVHD) to ciągłe dyfuzyjne usuwanie produktów przemiany materii (małe cząsteczki) z użyciem roztworu dializacyjnego. pH również ulega zmianie pod wpływem bufora zawartego w dializacie.

Ciągła hemodiafiltracja żylno-żylna (CVVHDF) to ciągłe dyfuzyjne i konwekcyjne usuwanie produktów przemian materii (małe i duże cząsteczki) z użyciem zarówno dializatu jak i roztworu uzupełniającego. pH również ulega zmianie pod wpływem bufora zawartego w dializacie oraz roztworze uzupełniającym.

Portfolio produktowe

Produkty do dializy otrzewnowej:

 • Płyny glukozowe i bezglukozowe
 • Akcesoria
 • Systemy


Produkty do ciągłej terapii nerkozastępczej:

 • Płyny
 • Systemy
 • Hemofiltry
 • Zestawy linii
 • Akcesoria