Anestezjologia

Dział anestezjologii w firmie Baxter zajmuje się anestetykami wziewnymi stosowanymi w znieczuleniu ogólnym (anestezji) podczas szpitalnych i ambulatoryjnych zabiegów chirurgicznych u dorosłych pacjentów oraz u dzieci.

Znieczulenie ogólne

Anestetyki wziewne wprowadzane są do organizmu przez płuca wraz z każdym oddechem pacjenta, a następnie rozprowadzane wraz z krwią do tkanek w organizmie. Docelowym miejscem ich działania jest mózg, gdzie prowadzą do znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie ogólne w anestezjologii ma zapewnić każdemu pacjentowi w czasie trwania operacji lub innego zabiegu medycznego:

  • bezpieczny sen
  • niepamięć,
  • brak reakcji na ból.

We współczesnej anestezjologii dąży się do opracowania idealnego anestetyku wziewnego, który powinien zapewniać:

  • szybkie zasypianie i budzenie ze znieczulenia,
  • dobrą sterowność pozwalającą na szybką zmianę głębokości znieczulenia,
  • wystarczające działanie przeciwbólowe, blokowanie odruchów i zwiotczenie mięśni szkieletowych,
  • szeroki margines bezpieczeństwa,
  • brak toksycznego działania na organizm pacjenta.

W celu zwiększenia marginesu bezpieczeństwa anestetyku wziewnego i osłabienia działań niepożądanych większość znieczuleń prowadzi się w postaci znieczulenia złożonego, czyli połączenie znieczulenia wziewnego z innymi środkami.

Zaangażowanie Baxter w dziedzinie anestezjologii

Początki zaangażowania firmy Baxter w rozwój anestezjologii datuje się na koniec lat 60-tych ubiegłego wieku. W tym czasie naukowcy Baxter opracowali nowy lek służący do znieczulenia wziewnego – sewofluran, który w 1972 roku Baxter opatentował.
Baxter przeprowadził dalsze prace rozwojowe dotyczące produkcji sewofluranu, w wyniku których zostały opracowane i opatentowane dwa procesy jego produkcji.
Pod koniec lat 80-tych licencję na sewofluran Baxter odsprzedał japońskiej firmie farmaceutycznej Maruishi, która następnie odsprzedała prawa do sewofluranu firmie Abbott. W 1979 roku firma Baxter wprowadziła na rynek izofluran, a w 1992 roku desfluran.

Referencje

  1. Larsen, Anestezjologia, wyd drugie polskie pod redakcją A.Küblera; Tom1